Kotercový kašeľ - čo robiť?

 

Kotercový kašeľ je vysoko infekčné ochorenie dýchacích ciest. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou. Môžeme ho prirovnať napríklad k „ľudskej“ chrípke či viróze. Psovi sa ťažko dýcha, kašle a môže sa objaviť aj zvýšená teplota. Rovnako ako u ľudí, ani u psov by sa toto ochorenie nemalo podceňovať. Inkubačná doba môže byť 2 až 10 dní. 

Ako spoznáme, že má zviera kotercový kašeľ?

Pes kašle – najprv ide o suchý kašeľ a neskôr môže zviera začať vykašliavať bielu penu. Môžeme ho rozpoznať aj podľa mokrých škvŕn na podlahe. Na začiatku sa kašeľ môže objaviť napríklad trikrát za deň, no bez liečby je jeho výskyt čoraz častejší. Ide o pomerne hlasný kašeľ, ktorý znie, akoby zvieraťu uviazlo niečo v hrdle a nevedelo to vykašľať.

Pozor však – kotercový kašeľ môže prebiehať aj úplne bez príznakov. Takéto zviera je potom len prenášačom.

Podľa skúsenosti Lucie Šafářovej z Chovateľského centra Fitmin začnú psy kašľať po nejakej fyzickej záťaži.

DOG farma 2024_predvyber web (436 of 488)

 Kde sa kotercový kašeľ vyskytuje najčastejšie?

Kotercový kašeľ si väčšinou „prinesieme“ z miest, kde sa pohybuje viac psov naraz. Napríklad z výstav, pretekov, pri venčení na sídlisku a podobne. Ideálnym zdrojom nákazy sú spoločné misky, napríklad v záhradných reštauráciách, trávnaté plochy, ktoré očuchalo veľké množstvo psov, a samozrejme aj vzájomné očuchávanie dvoch psov.

Ako predísť nákaze?

Na výstave môžete riziko nákazy znížiť tým, že budete zviera držať v kenelke (boxe, klietke), oddelene od ostatných. Malo by piť iba zo svojej vlastnej misky a venčenie je lepšie zabezpečiť ďalej od zhromaždenia psov. Samozrejme, zviera s kvalitným imunitným systémom sa nákaze bráni ľahšie. Najviac ohrozené sú šteňatá, mladé psy do dvoch rokov a staré psy. Prevencia je možná aj formou očkovania – túto možnosť momentálne zvažujeme aj v Chovateľskom centre Fitmin.

Ako liečiť kotercový kašeľ?

Ako sme už spomenuli, najdôležitejšia je rýchlosť. Odporúčame čo najskôr začať podávať skorocelový sirup pre psov (ten neobsahuje cukor ani xylitol) a navyše obsahuje vitamín C. Skorocelový sirup uľahčuje vykašliavanie a celkovo sa zviera cíti lepšie. Podobne ako u nás ľudí je ideálne nechať psa v pokojnom domácom prostredí, chodiť s ním na krátke, pokojné prechádzky a niekto odporúča aj podávanie teplej tekutiny... Ak sirup nezaberie, nezostáva nič iné, než ísť k veterinárovi, kde väčšinou nasadzujú antibiotiká.

Naše vlastné skúsenosti?

Po covidovej izolácii sa nám po jednom z prvých výjazdov na výstavu rozšíril kašeľ po celej chovateľskej stanici, chytili ho všetci psy. Zaujímavé však bolo, že na druhýkrát ho už chytili len tie psy, ktoré ešte neboli dospelé, teda do veku 2 rokov.

Na niektorých podujatiach, napríklad canicrossových, je už očkovanie u zvieraťa povinné.

Zaznamenali sme aj extrémny prípad nákazy, keď sa stav fenky ani po bezprostrednom podaní skorocelového sirupu nezlepšoval, dostala teda antibiotiká. Po ich dopití bola 3 dni FIT, ale potom sa všetko znovu zopakovalo. Nasledovali ďalšie antibiotiká – liečba a rekonvalescencia trvali 2 mesiace.

Momentálne zvažujeme očkovanie všetkých našich psov.

IMG_1532

ZHRNUTIE:

Ak beriete psa na výstavu alebo podobnú akciu, kde je veľké množstvo psov a hrozí tak nákaza:

  • Nenechávajte ho piť vodu z iných misiek
  • Držte ho v kenelke alebo v klietke
  • Ak je to možné, venčite psa niekde ďalej od najviac frekventovaných miest
  • Nenechávajte ho očuchávať sa s inými psami

Keď už pes kašeľ dostane, podávajte skorocelový sirup čo najskôr. Ak sa stav zvieraťa nezlepší, neodkladajte návštevu veterinára.

Ak chcete predísť nákaze alebo zabezpečiť jej mierny priebeh, nechajte zviera zaočkovať a posilňujte jeho imunitu napríklad prípravkom Fitmin Purity Dlhovekosť & Imunita.

PREJST DO E-SHOPU